Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015

44ος Τελικός Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων ΕΠΣ Μακεδονίας ΓΣ Ηλιούπολης – Νίκη Μεσημερίου την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015

Ο Γ.Σ. Ηλιούπολης και η Νίκη Μεσημερίου, σωματεία που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας και του 3ου ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, αντίστοιχα, θα τεθούν αντιμέτωπα στον 44ο Τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣ Μακεδονίας, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015.
Η ομάδα της Ηλιούπολης (έτος ίδρυσης 1994) η οποία προήλθε από τη συγχώνευση των σωματείων, «Αναγέννηση Ηλιούπολης», «Ορφέας Ηλιούπολης» και «Αστραπή Κυψέλης» προκρίθηκε στο μεγάλο Τελικό, καθώς απέκλεισε τον ΠΑΟ Νέων Επιβατών σημειώνοντας δύο νίκες στους ημιτελικούς αγώνες νικώντας με σκορ 2-1 στην έδρα του και εκτός έδρας με 1-0.
Σε Τελικό συμμετέχει για τρίτη φορά στην ιστορία της από τη καθιέρωση του θεσμού. Την πρώτη φορά, την περίοδο 2006 – 2007, αναδείχτηκε Κυπελλούχος κερδίζοντας στον 36ο Τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣΜ τον Παύλο Μελά με σκορ 2-0, την περσινή περίοδο 2013 – 2014 στον 43ο Τελικό ηττήθηκε από το Θερμαϊκό Θέρμης με σκορ 3-0 και φέτος θα διεκδικήσει την κατάκτηση του δεύτερου Κυπέλλου.
Για να φτάσει στο φετινό Τελικό ο ΓΣ Ηλιούπολης απέκλεισε, ακόμη, τον ΑΟ Μεσήμβριας (2-3), τον Ολυμπιακό Κυμίνων (0-1) και την Αναγέννηση Χαλκηδόνας (3-4 στην παράταση).
Η ομάδα του Μεσημερίου (έτος ίδρυσης 1963) συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣΜ και προκρίθηκε σ’ αυτόν, καθώς απέκλεισε τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου τον οποίο κέρδισε στον α’ ημιτελικό στην έδρα της με σκορ 2-0, αλλά ηττήθηκε στο β’, εκτός έδρας, μόνον με 1-0.
Για να φτάσει στον Τελικό η Νίκη Μεσημερίου απέκλεισε, ακόμη, κατά σειρά τον Αχιλλέα Περαίας (2-0), τον Ορφέα Σουρωτής (3-0), τον Μαραθώνα (0-2), τον περσινό Κυπελλούχο, Θερμαϊκό Θέρμης (0-0, στα πέναλτι 7-6), τον ΑΟ Καρδίας (1-0) και τον Παύλο Μελά (1-0).